Themes - Twenty Fifteen - en to fr translation catalogue (92 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
fr: Notre thème par défaut pour 2015 est pur, centré sur le blog et conçu pour être clair. Le typographie simple et directe de Twenty Fifteen est lisible sur une grand variété de tailles d’écrans, et adaptée à de nombreuses langues. Nous l’avons conçu avec la méthode « mobile avant tout », ce qui signifie que votre contenu a une place centrale, qu’importe si la personne qui visite votre site utilise un téléphone, une tablette, un ordinateur portable ou un ordinateur de bureau.

en: Swimsuit
fr: Maillot de bain

en: Water Bottle
fr: Bouteille d‘eau

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Towels
fr: Serviettes

en: As I watched, the planet seemed to grow larger and smaller and to advance and recede, but that was simply that my eye was tired. Forty millions of miles it was from us — more than forty millions of miles of void. Few people realize the immensity of vacancy in which the dust of the material universe swims.
fr: Alors que je regardais, la planète semblait grossir et rapetisser, avancer et reculer, mais c‘était simplement parce que mon œil était fatigué. Elle était à 40 millions de kilomètres de nous - plus de 40 millions de kilomètres de vide. Peu de gens réalisent l‘immensité du vide dans lequel nage la poussière de l‘univers matériel.

en: You don’t need a lot, trust us!
fr: Vous n‘avez pas besoin de grand chose, faites-nous confiance !

en: What to pack for the beach
fr: Que faut-il emporter pour la plage ?

en: Columns with a List
fr: Colonnes avec une liste

en: A boatload of people putting back came leaping out as I rushed past. The stones under my feet were muddy and slippery, and the river was so low.
fr: Un bateau rempli de personnes en train de se mettre à l‘abri est sorti d‘un bond alors que je passais en trombe. Les pierres sous mes pieds étaient boueuses et glissantes, et la rivière était si basse.

en: Travels
fr: Voyages

en: I faced about again, and rushed towards the approaching Martian, rushed right down the gravelly beach and headlong into the water. Others did the same.
fr: Je me suis à nouveau retourné et je me suis précipité vers le Martien qui s‘approchait, j‘ai dévalé la plage de galets et j‘ai plongé tête baissée dans l‘eau. D‘autres ont fait de même.

en: Adventure
fr: Aventure

en: Two Columns with Images
fr: Deux colonnes avec images

en: City, State, 00000
fr: Ville, région, 00000

en: 123 Main Street
fr: 123, rue de la République

en: Address
fr: Adresse

en: (123) 555-5555
fr: (+33) 04 75 01 99 00

en: Phone
fr: Téléphone

en: Follow us
fr: Suivez-nous

en: Email
fr: E-mail

en: Contact area
fr: Zone de contact

en: Our default 2015 theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen’s simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages.
fr: Notre thème par défaut pour 2015 est pur, centré sur le blog et conçu pour être clair. Le typographie simple et directe de Twenty Fifteen est lisible sur une grand variété de tailles d’écrans, et adaptée à de nombreuses langues.

en: A pier at sunset
fr: Une jetée au coucher du soleil

en: A pier with seagulls.
fr: Une jetée avec des mouettes.

en: A pier with a seagull.
fr: Une jetée avec une mouette.

en: Gallery and Description
fr: Galerie et description

en: Light Blue
fr: Bleu clair

en: Bright Blue
fr: Bleu brillant

en: Blue Gray
fr: Gris bleu

en: Dark Purple
fr: Violet foncé

en: Light Pink
fr: Rose clair

en: Medium Pink
fr: Rose moyen

en: Dark Brown
fr: Marron foncé

en: White
fr: Blanc

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réflexion sur « %s »

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr: Laisser un commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

en: Previous post:
fr: Article précédent&nbsp;:

en: Previous
fr: Précédent

en: Next post:
fr: Article suivant&nbsp;:

en: Next
fr: Suivant

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fr: Taille réelle

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fr: Mots-clés

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
fr: Publié le

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Newer Comments
fr: Commentaires plus récents

en: Older Comments
fr: Commentaires plus anciens

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: Blue
fr: Bleu

en: Purple
fr: Violet

en: Pink
fr: Rose

en: Yellow
fr: Jaune

en: Dark
fr: Sombre

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Header and Sidebar Background Color
fr: Couleur d‘arrière-plan de l’en-tête et de la colonne latérale

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
fr: Appliqué à l’en-tête sur les petits écrans, et à la colonne latérale sur les grands écrans.

en: Header and Sidebar Text Color
fr: Couleur du texte de l’en-tête et de la colonne latérale

en: Base Color Scheme
fr: Jeu de couleurs de base

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Fifteen ne fonctionne qu’à partir de WordPress 4.1. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à jour et réessayer.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
fr: Image suivante

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: Menu and widgets
fr: Menu et widgets

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: collapse child menu
fr: fermer le sous-menu

en: expand child menu
fr: ouvrir le sous-menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr: Ajoutez des widgets ici afin qu’ils apparaissent dans votre colonne latérale.

en: Widget Area
fr: Zone de widgets

en: Social Links Menu
fr: Menu des liens de réseaux sociaux

en: Primary Menu
fr: Menu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt·e à publier votre premier article ? <a href="%s">Lancez-vous ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

en: Edit
fr: Modifier

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
fr: Continuer la lecture de %s

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réflexion au sujet de « %2$s »
fr[1]: %1$s réflexions au sujet de « %2$s »

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Published by
fr: Publié par

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec recherche&nbsp;?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;équipe WordPress
